התחבר

שווה קריאה

הכתבות האחרונות שפורסמו

מסלול טיול עם מים בישראל

ישראל היא מדינה קטנה אמנם אך יש בה לא מעט מסלולי טיול עם מים. מרביתם של מסלולים מהסוג הזה ממוקמים בחלקה הצפוני של הארץ. בעיקר באזור הגולן , הגליל העליון ואצבע הגליל.
אך גם באזור המרכז ישנם מסלולי טיול עם מים , אולם הם נמצאים בעיקר באזור הרי ירושלים ופחות באזורים : השרון, גוש דן, ושפלת יהודה שגם הם נמנים עם אזור המרכז. לגבי אזור הדרום, מדובר על עניין עונתי לגמרי למשל הגשמים הרבים שירדו באזור בחורף ואביב 2023, יצרו שיטפונות רבים שמילאו גבי מים אשר שנים רבות לא זכו למנות מים שכאילו.

דבר שפתח אפשרויות חדשות לטיולי מים מרהיבים ביופיים, המשלבים מדבר חום וישיש, לצד גבי מים רעננים וצעירים במראם. אילו הפיחו חיים במדבר ובערבה שאינם מורגלים למראות אילו. מתוך מסלולי המים בישראל, מרביתם הם מסלולים הכוללים מעיין או גב מים במהלך המסלול. דבר המאפשר להתרענן במים קרירים ומרעננים מהחום הנוצר מעצם ההליכה וממזג האוויר. כדי לטייל במסלולים הכוללים מים זה דורש מכם , היערכות נוספת, מעבר לטיול הליכה רגיל. למשל : מגבת , בגד ים ,בגדי החלפה, סנדלים . זאת בנוסף לציוד ההליכה הרגיל. בכתבה זו נתמקד ב 5 מסלולי טיול עם מים מצפון עד דרום:

אזור הצפון

1. נחל אל על – זהו נחל מיוחד במינו ברמת הגולן, המורכב למעשה משני מפלים הנמצאים על ערוץ נחל אל על. האחד נמצא סמוך ליישוב אבני איתן ונקרא המפל השחור. ואילו השני נמצא בצדו השני של המסלול ליד היישוב אליעד , זהו המפל הלבן . ניתן לעשות טיול קווי בין שני היישובים בתוך שטח השמורה. או פשוט להגיע לאחד המפלים מבין השניים ולשוב לנקודת ההתחלה .

איך מגיעים נקודת התחלה : חניון אל על אליעד.

איך מגיעים לנקודת סיום : חניון אל על אבני איתן.

 

2. נחל שניר – הרבה נכתב ונאמר על המסלול הזה שמופיע בכל כך הרבה אתרי טיולים. האמת   אפשר להבין גם למה , מעבר לעובדה שמדובר בשמורת טבע יפהפיה. היא מתוחזקת ע"י ידיה הנאמנות של רשות הטבע והגנים . יש בה מסלולים מסומנים ברמות קושי שונות ,יש בה בריכות שכשוך לילדים , מסלולי הליכה בתוך המים , פינות ישיבה ,מסלול חושים חדשני ועוד.

איך מגיעים ? בוויז :שמורת נחל שניר.

שימו לב לאתר יש שעות פתיחה וסגירה ולא ניתן להגיע בכל שעה לשמורה.

 

3. נחל ג'ילבון – נחל ושמורת טבע הכוללים מסלול הליכה קשוח בשמש שעובר בין מספר מפלים שהיפה ביניהם הוא מפל דבורה. מדובר על מפל יפהפה גדול ממדים שיש גם כאילו שעושים עליו סנפלינג . שימו לב המסלול הוא קווי ודורש הקפצת רכבים . מוטב לעשותו בשעות מוקדמות שהשמש חלשה ולא בשעות שיש קרינה חזקה. זו איננה שמורה סגורה עם שעות כניסה ויציאה. אך כמובן יש להקפיד לא להגיע לשעות הערב.

איך מגיעים ? בוויז :מפל הג'ילבון.

 

אזור המרכז

4.  שביל המעיינות –  שביל המעיינות הנמצא בהרי ירושלים , הוא שביל מסומן העובר בתוך יער עמינדב ועובר דרך מספר מעיינות כגון :עין עוזי ,עין תמר, עין שריג ועוד. המסלול במרביתו אינו מוצל אך מיקומו בין יד קנדי בחלקו העליון ליישוב אבן ספיר במורדותיו מקנה לו שיק אירופאי. ההליכה בין  נופיו היפים של יער עמינדב שמדי פעם מבצבצים באופק בית החולים הדסה עין כרם ויישובי הסביבה "התלויים" על ההרים.
מזמנים חווית טיול מיוחדת. מומלץ לעשות את המסלול בירידה להתחיל בחניון יער עמינדב ביער קנדי ולסיים במורד ליד היישוב אבן ספיר בחניון התחתון של שביל המעיינות.

שימו לב בחורף קיימת סכנת החלקה במסלול זה.

 

אזור הדרום

5.  נחל ערוגות –  זה כבר לא גימיק נחל ערוגות הוא הנחל היפה במדבר יהודה, מעבר לעובדה שכל השנה הנחל זורם יש בו יתרון משמעותי וגדול מאוד וזו העובדה שיש בו בריכות ים עמוקות שאפשר להתרחץ בתוכן ולהתרענן. המסלול עובר בתוך שמורת עין גדי , שמורה המנוהלת ע"י רשות הטבע והגנים הכניסה בתשלום ומוגבלת בזמן.

איך מגיעים ? בוויז :נחל ערוגות.

הכתבה נכתבה ע"י גיל אהרוני מאתר "בא לי לטייל".
קרדיט לתמונות: "באלי לטייל"

מאמרים שעשויים לעניין אותך