התחבר

שווה קריאה

הכתבות האחרונות שפורסמו

ישראל שמואל ובריינה ציזיק סיפורה של רבקה ציזיק

ישראל שמואל ובריינה ציזיק סיפורה של רבקה ציזיק

סיפורה של רבקה ציזיק
רבקה צ'יזיק נפטרה בתאריך 3.2.1911 בגיל 17 שנה ,כתוצאה מזיהום של עקיצת עקרב בעת שהייתה פועלת בחוות כנרת, בגרסה השנייה מספרים במשפחה, כי הייתה נוהגת ללכת יחפה ברחבי הארץ ועמק הירדן וכי מתה מזיהום שלא טופל של קוץ.

בגיל 14 בשנת 1909 עזבה רבקה את משק המשפחה במושבה כנרת ועברה לעיר יפו ללמוד רקמה ותחרה  בבית הספר לתחרה שנקרא בית הספר לתחרים בניהולה של שרה טהון ,היא גם עבדה ומכרה מעבודותיה והשתכרה שכר מועט למחייתה, בעת ששהתה ביפו הכירה והתיידדה עם יוסף חיים ברנר אשר ידע את רצונה ללמוד בגימנסיה העברית והמחסור בכסף לשכר הלימוד,שגרם לו להציע לשלם את שכר הלימוד ,אך היא שהייתה נערה עצמאית סירבה להצעתו.

בשנת 1910 ערכה רבקה סדר בחדרה ביפו שאליו הוזמן יוסף חיים ברנר ואחותה חנה ומכיוון שחיים ברנר היה ביישן  הוא לא הביע בפנייה את  רחשי לבו ,לאחר מכן כאשר שמעה על מצבם הקשה של בני המשפחה במושבה כנרת ,עזבה הכול והגיע במסע רגלי ויחפה מיפו למושבה .

לאחר בואה בשנת 1911 בחזרה לביתם, הצטרפה רבקה לחוות כנרת כשכירה ועבדה בהכשרת אזור בית ירח ובייבוש האדמה לקראת עיבוד חקלאי,בעבודתה זאת הזדהמה רגלה אך היא התעלמה ממצבה ,כאשר החמיר מצבה היא הועברה לבית החולים בטבריה ,שם גססה לאורך שלושה ימים ומתה.

באגדות המשפחה מסופר כי חיים יוסף ברנר שהיה בעצמו מאושפז עקב מחלה ביפו ,קבל את הידיעה המרה על מותה ומיאן להתנחם , משא של יגון שנשא עימו לאורך שנים רבות לאחר מותה של רבקה כתב את ספרו "מכאן ומכאן " בעמוד הראשון כתב חיים יוסף ברנר את המשפט " את הכי נלבב וטהור בקומץ העלים האלה, אני מניח בדמע על קברי יקיריי וטהוריי הניך פסלוב ורבקה צ`יזיק" ,כיוון שהתידד עם משפחת ציזיק במיוחד עם האחיות פרסם את כתביה ומכתביה של אחותה שרה שנפלה בהגנת תל חי .

חיים יוסף ברנר נרצח בחוף ימה של יפו בשנת 1921 במאורעות בשנת 1921 .

מאמרים שעשויים לעניין אותך