התחבר

שווה קריאה

הכתבות האחרונות שפורסמו

שרונה בית משפחת ווילי ואוריקה גינטנר (גינטר) רחוב דוד אלעזר 18 (105)

שרונה בית משפחת ווילי ואוריקה גינטנר (גינטר) רחוב דוד אלעזר 18 (105)

בית משפחת ווילי ואוריקה גינטנר  (גינטר -גונטר) בית הקפה גינטר רחוב דוד אלעזר 18 (רחוב כריסטוף הופמן הטמפלרי)
בני משפחת גונתר הגיעו לארץ ישראל בשנת 1870, רכשו פרדס ועליו הקימו מגורים ארעיים,במגורים אלו נולד בנו הבכור עמנואל שלמד את רזי האפייה בביתם בפרדס המשפחתי הקימה המשפחה מאפיית לחמים ועוגות,עמנואל התגייס לצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה ומת בה.
אוריקה ווילי גונתר הביאו עמם מתכונים של אפייה מהמולדת בגרמניה,עד היום מהללים זקני תל אביב, את הלחמניות שקבלו שמות כמו:לחמניות הקייזר(הקיסר),לחמניה מקופלת שנקראה מלח ולחמנית קימל ועוד, עוגת שטרודל עשויה מחומרים אמיתיים ועוגות שמנת וחמאה מצופות שוקולד.
בתו הלן של הבן עמנואל שנולדה במושבה שרונה, נישאה לוורנר הורסט קופר יליד המושבה והתגוררה בבית ליד מספר 16 ,בנו הנוסף של ווילי גונתר האב,ו וילי הבן פתח בגינת בית הקבע של המשפחה, ברחוב דוד אלעזר 18 גינת בית קפה מפורסם בשנים 1934-5בביתם שנבנה לפני מלחמת העולם הראשונה,מתיאורי זקני תל אביב אנו למדים ,כי גינת הבית שימשה בעונות הקיץ מקום בילוי מקובל במושבה,וילי ורעייתו פתחו את בית הקפה החדש שפעל בשנים 1934-44, לאחר שסגרו את בית הקפה הקודם בביתם בפרדסם.
זקני העיר סיפרו כי רחבת המרפסת בית הקפה גינתר, צופתה באריחי קרמיקה בצבעים משולבים של שחור ולבן,תאורת הגינה נתקבלה מגופי תאורה כדוריים,כסאות האורחים היו ממקלעת מחשבת מקש, במרכזה של רחבת אריחי הקרמיקה הותירו בני הזוג מקום לרחבת ריקודים,למוזיקה של גרמופון ותקליטים, אורחי המקום היו בריטים,יהודים בעלי אמצעים ותושבי המושבה,לאורחים הוגשו משקאות כולל משקאות חריפים ויין,עוגות , גלידה, לחמים וארוחות קלות.
אפיזודה מעניינת התרחשה במאי 1937, הייתה תביעה של גרשון הגלין כנגד שמואל שדלצקי שעבד כאופה בבית וילי גינטר,גרשון זכה במשפט ולמימוש התביעה פרסמה מלשכת ההוצאה לפועל המנדטורית, על מכירה של מכונת לישה בצבע כחול עם מנוע חשמלי ושל מכונה לחלוקת בצק ששימשו בבית הקפה של גינטר,בהנחה של שותפות בין וילי לשדלצקי בהמשך עבר שדלצקי ופתח מאפייה שנקראה " מאפיית שדלצקי ובניו" בגבעתיים,שעליה מספרים זקני גבעתיים, על הלחמנייה המתוקה האגדתית שנקראה לחמנית הביס.
לאחר גרוש הטמפלרים משרונה,נכנסו למבנה,אגף השיקום של משרד הבטחון ,הנהלת התעשייה הצבאית, לאחר פינוי המבנה בחלק מהבנה תתמקם שלוחה של הטכניון ובשתי הקומות שנשכרו תכנס חנות האופנה CoupleOf .

מאמרים שעשויים לעניין אותך