התחבר

שווה קריאה

הכתבות האחרונות שפורסמו

ירושלים ספור שותפיו הטמפלרים של אליעזר ליפא ליפמן (שרייבר) 4

ירושלים ספור שותפיו הטמפלרים של אליעזר ליפא ליפמן (שרייבר) 4

האדריכל גוטלוב (גוטליב) בוירלה ,במושבה הגרמנית בירושלים
ביתו של בוירלה האב היה ברחוב גורג לויד 6 ,בית האבן שנבנה היה בן שתי קומות ומרתף וגג הרעפים , הבית תוכנן בידי האדריכל בוירלה גוטליב האב ונבנה בשנת 1927-8  , בתחילה גר במבנה האב ולאחר מכן עבר לגור במבנה ,בנו של בוירלה אשר במקצועו היה אדריכל .

בנו של בוירלה לא רצה להיות אדריכל ,כיוון שהעסקים משכו את ליבו יותר ,ולכן בנה את בית הקולנוע במושבה שנקרא אוריינט, לאחר מכן נכנס לשותפות עם משפחת ליפמן ומשפחת פרנק מתיאוס השני ובנו אדווין למחסן עצי הסקה .

השותפות השנייה של פרנק וליפא ,שבוצעה בין מתיאוס פרנק השני ובנו אדווין פרנק ,ליפא ליפמן והשותף השלישי בנו של בוירלה האדריכל גוטלוב (גוטליב) בוירלה ,שפתחו ביחד את מחסן העצים והפחם מיבוא גרמני לצרכיי חימום ,שהוקם בשטח תחנת הדלק כיום בדרך בית לחם ,אחרי פסי הרכבת,לידו הוקם בהמשך ,מפעל לגריסת אבן לחצץ ומפעל ליצור בטון ומכירת מלט.

מעט על השותף האדריכל גוטלוב (גוטליב) בוירלה הבן
את ביתו של האדריכל גוטלוב (גוטליב) ברחוב לויד ג'ורג מספר 6 בנה אביו האדריכל ,לאחר תקופת מה נכנס למגורים במבנה בנו האדריכל , לאחר זמן החליט בוירלה הבן כי עסקי האדריכלות מעניינים אותו פחות ועבר לעסקים ,העסק הראשון שפתח היה בית הקולנוע אוריינט בשכנות לבייתו.

ספור בית הקולנוע לב סמדר ובית המלון בית קטן במושבה רחוב לויד 4
מבנה בית הקולנוע נבנה בשנת 1928 בידי בנו גוטליב בוירלה האדריכל ברחוב לויד 4  צמוד לביתו של האב ברוילה ברחוב לויד 6 , המבנה שנבנה בן שתי הקומות הקומה העליונה יועדה למגורים ואף הושכרה לערבים והקומה התחתונה נבנתה כאולם גדול המבנה הוקם מבלוקים ועליו טיח לבן ; ולא מאבן כשם שנבנו שאר הבתים בשכונה הגרמנית, לבית הקולנוע צורף בית קפה בחזיתו.

גלגוליו של בית הקולנוע בתחילה נקרא שם בית הקולנוע אוריינט והופעל בידי גוטליב ברוילה בתחילה לקצונה הבריטית בארץ ישראל לתקופה של מספר שנים ,כאשר נפתח בשנת 1935 לציבור הרחב , לאחר שנה השכיר את המקום לאיתן בלקינד היהודי בשנת 1936 איתן בלקינד שינה את שמו לאפרת,בשם הזה בית הקולנוע פעל עד שנת 1940 .

בין השנים 1940-47 פעל בית הקולנוע תחת השם רג'ינסי (ריגנט) בבעלות ערבי נוצרי שנקרא שטאקלף אז הוא נסגר עד סיום מלחמת השחרור ומעט אחריה .

מאמרים שעשויים לעניין אותך